Telepítés
Az alábbi paramétereknek szükséges teljesülniük a rendszámolvasó rendszer ideális működéséhez:
Rendszám minimum 150 pixel széles legyen a képen, amely a valóságban 52 cm
Megjegyzés: Hogyan ellenőrizhetjük ezt a pixel méretet? Megoldás készítsünk egy képmentést. A képmentést valamilyen képszerkesztő – pl. paint – programban megnyitni, rendszám kijelölésével ellenőrizhető a rendszám pixelszélessége
Optikai tengely és úttest szöge maximum 30°
Rendszám maximum +/-5°térjen el a vízszintestől
Optikai tengely és haladási irány szöge maximum 30°
Megjegyzés: Jellemzően rövid optikás kamerát akkor érdemes választani, amikor a kamera a sorompó oszlopára kerül telepítésre és közel van a rendszámhoz, minden más esetben javasolt a 8-32 mm-es gyújtótávolságú optikájú rendszámolvasó kamera választása.
Programozás
Amennyiben 1-2 db kamera kerül telepítésre rendszámolvasás céljából, és nincs igény videofelvétel rögzítésére, a kamerák önállóan is alkalmasak rendszámolvasási feladatra SD kártyával kiegészítve. (Legalább 5.3.8-as kamera firmware szükséges, csak állóképek kerülnek elmentésre). Amennyiben rögzítő is van a rendszerben, a beállítások nagy része onnan elvégezhető, azonban a narancssárgával jelölt beállításokat mindenképpen a kamerában kell beállítani.
Kamera választás
Kompatibilis kamera típusok:
- Darkfighter: DS-2CD4A26FWD, DS-2CD4026FWD, DS-2CD4626FWD
- Lightfighter: DS-2CD4A25FWD, DS-2CD4025FWD, DS-2CD4625FWD
Megjegyzés: Amennyiben a kamera nem LPR firmware-el érkezett, hanem utólag került frissítésre, frissítés után mindig kötelező gyári beállításokra visszaállítani (Teljes gyári reset), csak utána lehet megkezdeni a konfigurációt.
Display Settings
A kamera saját böngészős menüjéből elérhetőek a különböző képbeállítások. A rendszámolvasásra alkalmas firmware jelenleg csak angol nyelvű. A Configuration > Image > Display Settings menüpontban, a képbeállításokhoz a megfelelő eredményért Mounting Scenario paramétert „Normal” értékről meg kell változtatni „Road” paraméterre, így az alábbi paraméterek kerülnek automatikusan beállításra:
- Exposure Settings
- Exposure Time: 1/1000
- Gain: 20
- Focus Settings
- Focus Mode: Semi-auto
- A WDR nem kerül automatikusan bekapcsolásra, így ezt kézzel be kell kapcsolni:
- Backlight Settings
- WDR: ON
- Backlight Settings
Alarm Output
A kamera kontaktus kimenete amennyiben sorompó nyitásra fel lesz használva, a következő beállításokat szükséges elvégezni a Configuration > Basic Event > Alarm Output menüpontban:
- Arming Schedule 00:00 -tól 24:00 -ig Mon to Sun (hétfőtől vasárnapig).
- Amennyiben arra van szükség, hogy a kapcsolási műveletkor a kontaktus meghúzzon, és adott ideig úgy is maradjon, akkor a Delay paraméter érték ezt az időt szabályozza.
- Ha az Enable Mode2 jelölőnégyzet engedélyezésre kerül, a Delay paraméter figyelmen kívül hagyásra kerül és kapcsolási műveletkor a kontaktus egy rövid időre meghúz (0,5~1mp), majd a mellé beállított idő elteltével, újra egy rövid időre meghúz a kontaktus. (Ez akkor lehet hasznos, ha a sorompó vezérlése ugyan azon a kontaktuson történik, pl.: ugyan azzal a gombbal nyitja a portás a sorompót, mint amivel zárja, ebben az esetben a kamerát párhuzamosan be lehet kötni a kapcsolóval és a beállított idő eltelte után a sorompó automatikusan lezáródik)
Licence Plate Settings
A Configuration > Road Traffic > Detection Configuration almenüben állíthatóak be a rendszámolvasás paraméterei.
Detection Configuration
- Az Enable kipipálásával engedélyezni kell először az analitikát.
- Area Settings ablakban a területet a két sárga szakasz pozicionálásával fel kell rajzolni (Egy sávban egyszerre csak egy rendszám kerül leolvasásra), a mentés gomb megnyomása után kerül összekötésre a két sárga szakasz végpontja 1-1 zöld szakasszal.
- A Total Number of Lanes-t 1-re javasolt állítani, illetve a Region Europe Region értéket kell beállítani, hogy a magyar szintaktikát felismerje.
- A License Plate Width megadja, hogy a képen szereplő rendszám legalább, és legfeljebb hány pixel széles lehet, így e tartományon belül eső szövegeket tekinti rendszámnak (Az alap értékek Min. 130 és Max. 500, a minimum érték megváltoztatása javasolt 250 pixelre a pontosabb eredmények érdekében, a maximum érték megváltoztatása nem javasolt).
- A Select Mode adja meg, hogy a rendszám megjelenésétől mennyi idő elteltével kerüljön a rendszám beolvasásra.
- City Street érték esetén ~6mp késéssel kerül beolvasásra a rendszám (Ez az alap érték),
- Entrance/Exit érték esetén 1 mp múlva, szinte azonnal megtörténik a felismerés.
- Custom érték esetén megadható tetszőleges idő, amelynek elteltével kerül csak regisztrálásra a kép.
Alarm Input esetén a kamera csak akkor olvas rendszámot, amikor az alarm bemenet kapcsolásra kerül (Például hurok esetén, vagy infra sorompó esetén).
Figyelem! Ha több kamera kerül telepítésre rendszámolvasás céljából a helyszínen, célszerű a továbbiakban mindent a rögzítőről programozni, ebben az esetben a leírást a Rögzítőben fejezettől javasolt folytatni.
- Arming Schedule beállítása alapból 00:00 – 24:00 Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat, Sun javasolt, ettől akkor érdemes eltérni, ha van olyan időszak, amikor biztosan nem kell, hogy működjön az analitika, így az adott holtidőben nem történhet semmilyen olvasás.
Linkage Method menüpontban lehet a beolvasott rendszámokra több féle feladatot indítani a kamerából: Notify Survillance Center (iVMS kliensprogram értesítése), Upload to FTP (Kép feltöltése FTP szerverre), Trigger Alarm Output (A kamera saját alarm kimenet reléjének rövidre zárása 1A-1B). Ezen feladatok az alábbi esetekben hívhatóak meg:
- Triggering Source All: Minden esetben elvégzésre kerül a feladat, ha ez a jelölőnégyzet be van pipálva (Ez az alapbeállítás).
- Whitelist: Ebben az esetben, ha egy rendszám a fehér (engedélyezett) listán szerepel, az erre az esetre beállított feladatok kerülnek végrehajtásra.
- Blacklist: Ebben az esetben, ha egy rendszám a fekete (tiltott) listán szerepel, az erre az esetre beállított feladatok kerülnek végrehajtásra.
- Other: Minden olyan rendszám esetén elvégzésre kerülnek a beállított kapcsolási műveletek, amelyek sem a fekete (tiltó) listában, sem a fehér (engedélyező) listában nem szerepelnek.
Picture menüpont
Testre szabható az a kép, amely tartalmazza a járműről a képet, illetve a felismeréssel kapcsolatos paramétereket.
- Picture Quality paraméter megadja, hogy az elkészült kép milyen minőségű legyen.(Az alapbeállítás 60). A tesztképen a bal oldali 100-as értéken áll (213KB), a jobb oldali pedig 1-es értéken (49,8KB).
- A Picture Size[64-2048k] paraméter megadja, hogy mekkora lehet legfeljebb a kép mérete. (A file mérete nem feltétlenül éri el a beállított értéket, ez egy limitet szab).
- Amennyiben az Enable Text Overlay be van pipálva (Ez az alapbeállítás) az elkészült képen megjelennek a detektálás paraméterei.
- A Font Color megadja, hogy milyen színű legyen a megjelenített szöveg, a Background Color pedig a szöveg mögött lévő háttér színét definiálja
- A Text Overlay cím alatt adható meg, hogy mely paraméterek jelenjenek meg, illetve milyen sorrendben. (Alapbeállítás szerint a Camera No., Device No., Capture Time és Plate No. kerülnek megjelenítésre, melyek egy részét a Camera menüpontban lehet megadni).
- Az FTP picture Name részben van arra lehetőség, hogy megadjuk, az FTP szerverre feltöltött file neve miként jöjjön létre (Amennyiben a Detection Configuration feladatai között meg lett adva, hogy töltsön fel képet a kamera FTP szerverre, illetve amennyiben A Network > FTP menüpontban be lett állítva az FTP feltöltés).
- Default: IP cím_Channel No_Time_Type.jpg (Ez az alapbeállítás, a Channel No. a Camera menüpontban adható meg)
- Custom
Camera menüpont
Itt van lehetőség a Device No., Camera No. és a Camera Info. paraméterek értékenek megadására. (Ezen paraméterek jelennek meg a lementett képen, amennyiben engedélyezve van az Enable Text Overlay)
Real-time LPR Result
A telepítés során innen könnyen ellenőrizhető az analitka működése. (Azon eredmények is megjelennek, amelyek nem lettek megfelelően beolvasva, így azok nem feltétlenül jelennek meg a naplózott eredmények között)
Blacklist & Whitelist
Az Export Black List/White List gomb segítségével exportálható egy xls fájl, melyet úgy kell elnevezni, hogy a file név ne tartalmazzon ékezetet.
- Az exportált xls file-t megnyitva három oszlopot kell kitölteni,
- No – Futó sorszámot kell megadni (1, 2, 3, …)
Plate Num – Rendszám tartalma végig nagybetűvel kötőjel nélkül (ABD123)
- Group (0 black list, 1 white list) – Tiltó/Engedélyező lista, 0 tiltás, 1 engedélyezés (Előfordulhat, hogy 1-es a tiltás és 2-es az engedélyezés, ebből kifolyólag mindig annak megfelelően kell kitölteni, ahogyan az xls fileban található)
- A kitöltött xls- fájlt, tallózni kell a Blacklist & Whitlist File mellett a Browse gomb segítségével, majd amint megvan az elérési útvonal, az Import gomb segítségével betöltésre kerül a lista, ami a Blacklist & Whitelist Content táblázatban jelenik meg. Legfeljebb 2048 rendszám tölthető be.
Rögzítőben
Rögzítőben szinte minden paraméter beállítható a rendszámolvasáshoz, mint ami a kamerában is, kivéve azok az opciók, amelyek a “Ha több kamera kerül telepítésre rendszámolvasás céljából a helyszínen, célszerű a továbbiakban mindent a rögzítőről programozni, ebben az esetben a leírást a Rögzítőben fejezettől javasolt folytatni.” bekezdés előtt helyezkednek el narancssárgával megjelölve.
Rendszámolvasáshoz javasolt rögzítők:
- DS-77[XX]NI-ST, DS-77[XX]NI-I[X] vagy 96[XX]NI-ST, 96[XX]NI-I[X] minimum v3.3.0. firmware-rel.
Megjegyzés: Böngészős felületen javasolt a rendszámolvasás beállítása, ehhez szolgáltat segítséget a leírás, azonban mind kliensszoftverből, mind a rögzítő helyi monitorán keresztül beállítható.
Járműészlelés konfigurálása
Területi beállítások
- A megfelelő Csatornaszám kiválasztása után lehet megkezdeni a további beállításokat.
- Járműészlelés engedélyezése jelölőnégyzet kipipálásával engedélyezni kell először az analitikát.
- Az élőkép ablakban a területet a két sárga egyenes pozicionálásával fel kell rajzolni (Egy sávban egyszerre csak egy rendszám kerül leolvasásra), majd ha kész, az Észlelési terület felrajzolása gombbal a sárga szakaszok végpontjai zöld szakaszokkal összekötésre kerülnek.
Ütemezés beállítása
- Esemény paraméter megadása esetén rendszám detektálás esetén rövid felvétel készül, amelyet maga a rendszámolvasás indít (Így csak akkor készül felvétel, ha rendszám lett felismerve, egyéb események nem kerülnek rögzítésre).
Folyamatos paraméter megadása esetén mindig történik rögzítés. - Mozgás paraméter megadása esetén csak akkor készül felvétel, ha megfelelő terület van megjelölve, ahol az autó elhalad (ha nincs jól beállítva, előfordulhat, hogy a rendszám detektálva lesz, de a Részletek ablakban a rövid felvétel nem lesz elérhető).
- Ezen paraméterek megadása esetén a kliensszoftverben a Részletek ablakban a bélyegkép alatt is lejátszható egy rövid felvétel a detektálásról.
Kapcsolás módja
Háromféle típus konfigurálható
- Egyéb
- Minden olyan rendszám esetén elvégzésre kerülnek a beállított kapcsolási műveletek, amelyek sem a fekete (tiltó) listában, sem a fehér (engedélyező) listában nem szerepelnek.
- Fekete lista
- Minden olyan rendszám esetén elvégzésre kerülnek a beállított kapcsolási műveletek, amelyek csak a fekete (tiltó) listában szerepelnek.
- Fehér lista
- Minden olyan rendszám esetén elvégzésre kerülnek a beállított kapcsolási műveletek, amelyek csak a fehér (engedélyező) listában szerepelnek.
Megjegyzés: Ahhoz, hogy a beolvasáskor a kapcsolási művelet a kamera kontaktusát kapcsolja, a DX -> 1 riasztási kimenetet kell kiválasztani (ahol X az Digitális/IP kamera sorszámát jelenti)
Fekete lista/Fehér lista
Az Export cím alatt elhelyezkedő Fekete/Fehér lista gomb segítségével exportálható egy xls fájl, melyet úgy kell elnevezni, hogy a file név ne tartalmazzon ékezetet.Az exportált xls file-t megnyitva három oszlopot kell kitölteni,
-
- No – Futó sorszámot kell megadni (1, 2, 3, …)
- Plate Num – Rendszám tartalma végig nagybetűvel kötőjel nélkül (ABD123)
- Group (0 black list, 1 white list) – Tiltó/Engedélyező lista, 0 tiltás, 1 engedélyezés (Előfordulhat, hogy 1-es a tiltás és 2-es az engedélyezés, ebből kifolyólag mindig annak megfelelően kell kitölteni, ahogyan az xls fileban található)
- A kitöltött xls- fájlt, tallózni kell a Fekete lista/Fehér lista mellett a Böngészés gomb segítségével, majd amint megvan az elérési útvonal, az Import gomb segítségével betöltésre kerül a lista.
A Mentés gomb minden beállítást elment.
Kép menüpont
Testre szabható az a kép, amely tartalmazza a járműről a képet, illetve a felismeréssel kapcsolatos paramétereket
- Képminőség paraméter megadja, hogy az elkészült kép milyen minőségű legyen.(Az alapbeállítás 60). A tesztképen a bal oldali 100-as értéken áll (213KB), a jobb oldali pedig 1-es értéken (49,8KB).
- A Képméret[64-2048k] paraméter megadja, hogy mekkora lehet legfeljebb a kép mérete. (A file mérete nem feltétlenül éri el a beállított értéket, ez egy limitet szab).
- Amennyiben az Összetétel be van pipálva (Ez az alapbeállítás) az elkészült képen megjelennek a detektálás paraméterei.
- A Betűszín megadja, hogy milyen színű legyen a megjelenített szöveg, a Háttérszín pedig a szöveg mögött lévő háttér színét definiálja
- A Szöveg átfedés cím alatt adható meg, hogy mely paraméterek jelenjenek meg, illetve milyen sorrendben. (Alapbeállítás szerint a Eszköz száma, Rögzítési idő, Jármű típusa, Rendszámtábla száma, Kamerainformáció és Csatorna kerülnek megjelenítésre, melyek egy részét a Kamera menüpontban lehet megadni).
Kamera menü
A megfelelő Csatornaszám kiválasztása után, itt van lehetőség az Eszköz száma, Csatorna, Kamerainformáció paraméterek értékeinek megadására. (Ezen paraméterek jelennek meg a lementett képen, amennyiben engedélyezve van az Enable Text Overlay)
A Mentés gomb minden beállítást elment.
Megjegyzés: A járműészlelés által elmentett eredmények kezelésére a Rendszámolvasás kezelés segédlet útmutató nyújt segítséget.
forrás:RIEL